LikeBatch

Na stronie umieszczane różnie programy moje jak i wasze które zostały napisane w języku batch


#1 2013-10-31 19:34:18

TayRez

Administrator

Zarejestrowany: 2013-10-27
Posty: 9
Punktów :   

Kurs Batch od podstaw ! :)

Witam dziś pokażę wam jak robić jakieś programy w BATCH...
Zaczynajmy do tego języka nie potrzebujemy jakiegoś skomplikowanego kompilatora.Wystarczy najzwyklejszy, i dobrze nam wszystkim znany...Notatnik, ale ja nie będę go używał wolę Notepad++.Jeżeli używacie notatnika nie zapominajcie o zapisaniu pliku w formacie .bat bo innaczej program nie zadziała ;c.A w Notepad++ klikamy zakładkę język i zaznaczamy Batch.Dobrze napiszmy program który nam wyświetli tekst...

@echo off
echo Hello World!
pause

zapiszcie go gdzieś i otwórzcie po otwarciu zobaczycie napis:
Hello World!
Aby kontynuować naciśnij dowolny klawisz...

A więc przetłumaczmy to !

@echo off - Ukrywa nam komendy takie jak echo...
echo - wyświetla tekst
pause - stopuje program i wyświetla Aby kontynuować itd. jeżeli dalej jest jakiś kod to go odczyta jeżeli nie to   zamknie program.

Wiecie coś o podstawach czas napisać coś innego...Mam na myśli zmienne.Zmienna to takie coś co zapisuje wartość która zostanie wpisana, albo można jej przypisać wartość na początku.Jeżeli robisz taki program gdzie np. trzeba wybrać opcje 1 albo 2 to nie musisz przypisywać nic.Dobra weźmy jakiś program ze zmienną

@echo off
echo Podaj twoje imię:
set/p "a=>"
echo A więc masz na imię %a%
pause

Co nam się wyświetli? Program poprosi o imię my wpiszemy i zostanie wyświetlone: A więc masz na imie i to co wpisałeś np. Kuba

Ale wytłumaczmy ten kod bo jest ci zapewne obcy

@echo off - Nie pokazuje komend takich jak echo
echo Podaj twoje imie - Wyświetli "Podaj twoje imie"
set/p "a=>" - I tu coś obcego set to jest zmienna, ale myślisz a co to jest to /p a to jest takie coś że jak napiszesz set/p to będziesz mógł coś do tej zmiennej teraz wpisać a "a=>"  a to nazwa zmiennej po to ona jest żeby móc ją później gdzieś odczytać...
echo A więc masz na imie %a% - Tak jak mówiłem echo wyświetla tekst. %a% wczytuje zmienną o nazwie a do której wcześniej wpisaliśmy nasze imie %% są potrzebne do wczytania zmiennej... Jeżeli do zmiennej wpisaliśmy Kuba zostało to zapisane i teraz %% odczytają to co jest w zmiennej i wyświetlą...
Czyli jak wpisaliśmy Kuba to wyświetli się A więc masz na imię Kuba.
pause - stopuje program do kliknięcia jakiegoś klawisza...

Jeżeli nie chcesz, aby wyświetlał się napis Aby kontynuować naciśnij dowolny klawisz napisz pause >nul
ukryje to ten napis a jeśli coś klikniemy to tak samo jak byśmy bez >nul napisali czyli zostanie odczytany dalej kod albo jak nie ma kodu to program się wyłączy...

Wiecie już troszkę...Więc pokażę wam pierwsze menu.

@echo off
:menu
cls
echo Menu:
echo 1) Menu1
echo 2) Menu2
set/p "menu=>> "
if %menu%==1 goto menu1
if %menu%==2 goto menu2
:menu1
cls
echo Menu1
echo Menu - dowolny klawisz
pause>nul
goto menu
:menu2
cls
echo Menu2
echo Menu - dowolny klawisz
pause>nul
goto menu

Tak wygląda podstawowe menu.Nie jest to jakiś wielki program ale pierwsze menu...
Teraz objaśnienie:

@echo off - Ukrywa
:menu - Ooo i to ważne... Znak : jest to już menu tzn. po wpisaniu :menu to jest menu o nazwie menu
cls - czyści to co jest wyżej
echo Menu: - Napis menu czyli wybierz menu
echo 1) Menu1 - Napis
echo 2) Menu2 - Napis
set/p "menu=>> " - Zmienna której musimy coś przypisać np. 1 albo 2 jeśli weźmiemy 1 to przejdziemy do menu 1 jeśli 2 to do menu 2
if %menu%==1 goto menu1 - Teraz bardzo ale to bardzo ważne ale to za chwile
if %menu%==2 goto menu2
:menu1 - To jest menu 1 czyli jak na początku wpiszemy 1 to nas tu weźmie dzięki komędzie if
cls - czyści
echo Menu1 - napis Menu1
echo Menu - dowolny klawisz - Napis
pause>nul - jeśli klikniemy to weźmie nas na początek programu czyli tam gdzie wybieramy menu
goto menu - Goto czyli idź jeżeli wpiszemy goto menu to przeniesie nas do menu menu czyli w naszym przypadku do tego menu gdzie wybieramy menu xD
:menu2 - to jest menu 2 czyli jak na początku wpiszemy 2 to nas tu weźmie ;D
cls - Czyści
echo Menu2 - Napis a raczej info że jesteśmy w menu 2
echo Menu - dowolny klawisz -
pause>nul - Ukrywa napis aby kontynuować...
goto menu - i Goto menu czyli transport to wyboru menu

Dobra miałem wyjaśnić co to jest komenda if...
A więc komenda if to jest taki jakby warunek czyli if %menu%== 1 goto menu1
a na Polski to :
Jeżeli zmienna menu równa się 1 idź do menu1
Ale można zrobić tak jakby zabezpieczenie bo jak wpiszesz 9864 to ij tak pójdzie to menu1 a więc jak zrobic aby jak klikniesz 186 nie poszło do menu1 a tak
if not %menu%== 1 goto menu
a na Polski to
Jeżeli zmienna menu nie równa się 1 idz do tego menu w którym wybiera się menu 1 albo 2 oczywiście nazwy zmiennych mogą być różne tak jak i menu ja dałem takie przypadkowe

A teraz co innego

@echo off
title program ;D
:cześć
echo Witaj
ping localhost -n 2 goto Siema
:Siema
echo witaj
pause

Wklej i zobacz co robi program
A teraz objaśnienie kodu

@echo off - Ukrywa komendy
title program ;D - Nadaje programowi nazwe
:cześć - Menu o nazwie cześć w którym jesteśmy po otwarciu programu odrazu
echo Witaj - Tekst witaj
ping localhost -n 2 goto Siema - i coś ważnego ta komenda stopuje program i po 2 sekundach czyta kod dalej można ustawić że nawet po 60 sekundach czyta dalej i goto siema czyli idz do menu o nazwie siema
:Siema
echo witaj - tekst
pause - i zakończenie programu

Można zrobić jeszcze programy co ci coś otworzą np.

@echo off
title Przeglądarka
echo Podaj nazwe strony do otworzenia np. Demotywatory nie pisz .pl ani www samą nazwe...
set/p "Strona=>"
start http://%strona%.pl

Tego już nie wytłumaczę po dzisiejszej lekcji powinieneś wiedzieć jak działa.
A i batch nie odczytuje Polskich znaków
Macie takie coś jak mini-Windows ode mnie o nazwie Xirex xD
Program zrobiony z nudów ;D :
http://sendfile.pl/83971/Xirex.bat

Offline

 
[/center]

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.narutoiprzyjaciele.pun.pl www.rap-gra.pun.pl www.soldierspolish.pun.pl www.lotsa.pun.pl www.cszone.pun.pl